Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny ?

Kredyty hipoteczne to produkt, którego warto poszukać trochę dłużej. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się o niego ubiegać, na jakie oferty zwrócić uwagę i najważniejsze — jakie należy spełnić warunki, ten tekst jest dla Ciebie.

 

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego sugeruje, że comiesięczna rata kredytu hipotecznego nie może przekroczyć połowy naszej pensji. W przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej wysokość raty może sięgnąć 65%. Przykładowo, jeśli zarabiasz 4000 zł, kwota raty nie może być wyższa niż 2000 zł.

 

O ile kredyt gotówkowy otrzymać mogą osoby nawet zarabiając najniższa krajową (przynajmniej w
większości przypadków, jeśli jego suma nie jest znacząco wysoka), o tyle w przypadku kredytu hipotecznego ta kwestia jest znacznie bardziej skomplikowana. Dlaczego? Kredyt na zakup mieszkania lub domu to zobowiązanie zawierane najczęściej na wysokie kwoty na okres 20-25 lat.

Bank musi mieć zatem pewność, że stać Cię będzie na spłatę kolejnych rat. Zapewne zadajesz sobie pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku? Odpowiedzieć brzmi, niestety, że to zależy od wielu czynników.

 

  • Kredyt 200 tys. – jakie zarobki?

Sprawdź najpierw zatem, ile trzeba zarabiać, żeby dostać 200 tys. kredytu przy założeniu, że okres kredytowania będzie wynosił 25 lat. Szacunki pokazują, że w tym przypadku zarobki dla jednej osoby powinny oscylować w granicach ok. 3000-3300 złotych. A jak to wygląda przy wyższych kwotach kredytu?

  • Kredyt 300 tys. – jakie zarobki?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 300 tys kredytu? Aby mieć pewność, że otrzymasz taki kredyt, Twoje miesięczne wynagrodzenie powinno wynosić około 4500-4700 złotych. To już zatem dla wielu osób niemała kwota. Kwota 300 tysięcy może jednak nie wystarczyć, zwłaszcza gdy myślisz o budowie domu.

  • Kredyt 400 tys. – jakie zarobki?

Kredyty na wyższe sumy są już znacznie trudniejsze do uzyskania. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 400 tys. kredytu? W tym przypadku zarobki muszą wynosić minimum 5500 zł. Same zarobki to jednak nie wszystko. Bank do oszacowania Twojej zdolności kredytowej, bierze pod uwagę o wiele więcej aspektów.

Dlaczego tak trudno jednoznacznie wskazać odpowiedź na pytania typu: Chcę wziąć kredyt na 350 tys. – jakie zarobki powinienem mieć? Dlatego, że bank udzielając kredytu, analizuje zdolność kredytową klienta, na którą ma wpływ nie tylko sytuacja finansowa danej osoby, ale również jego sytuacja osobista.

 

Ile trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt na mieszkanie w poszczególnym banku?

Kredyty mieszkaniowe różnią się warunkami umowy – w zależności od banku będziesz potrzebować innych dokumentów i na inne czynniki bank zwróci uwagę.

Ważne jest również to, jaką nieruchomość planujesz kupić. Ze względu na różne warunki otrzymania kredytu hipotecznego, warto sprawdzić ofertę przynajmniej kilku banków.

Nie istnieje bowiem jednoznaczna odpowiedź na pytanie: „kredyt hipoteczny – gdzie najlepiej”, ponieważ najtańsza oferta na rynku nie każdemu zostanie przyznana.

Pamiętaj też, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, więc nawet jeśli dzisiaj nie dostałeś korzystnej oferty, za rok, dwa czy pięć możesz przenieść kredyt hipoteczny do innego banku. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić warunki kredytu hipotecznego.

WAŻNE!

Warto pamiętać, ze wpływ na zdolność kredytową mają Rekomendacje KNF, stopy procentowe, oferta banku, wkład własny, rodzaj oprocentowania, źródło dochodu, scoring bankowy, liczba osób mną utrzymaniu, zobowiązań kredytowych, historia w bazach i wiele innych. Dlatego powyższe symulacje mają charakter orientacyjny, a do oceny zdolności kredytowej należy podchodzić indywidualnie.

Od 1 Kwietnia znów zdolność kredytowa zostanie zmieniona i to niestety w dół – w związku z nową Rekomendacją UKNF żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 p.p.

 

Informacje dotyczące posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej :  https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/polityka_pieniezna/dokumenty/komunikaty_rpp.html

 

Informacje dotyczące Rekomendacji UKNF : https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Stanowisko_UKNF_do_bankow_ws_ryzyka_kredytowego.pdf