Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa

Pomimo iż podatków nikt nie lubi płacić i nie da się ich uniknąć, to istnieją rozwiązania, które każdy przedsiębiorca powinien poznać. Celem optymalizacji podatkowej jest obniżenie kosztów prowadzenia firmy i pomoc w zgromadzeniu oszczędności. A w jaki obniżyć podatki oraz czym jest optymalizacja podatkowa?  Postaramy się wam odpowiedzieć w artykule poniżej.

Strategia optymalizacji podatkowej

Optymalizacja podatkowa polega na wprowadzeniu strategii, mającej na celu zminimalizowanie obciążeń podatkowych oraz zwiększenie płynności finansowej firmy. Przeprowadzona zgodnie z prawem, jest w pełni legalna. Istnieją różne sposoby na zrealizowanie takich działań, jednak muszą być one odpowiednio dopasowane do rodzaju działalności oraz planów biznesowych firmy. Optymalizacja podatkowa polega m.in. na wyborze optymalnej formy prowadzenia działalności, budowie odpowiedniej struktury firmy czy współpracy z różnymi podmiotami za granicą. Warto mieć na uwadze, że wprowadzenie takich działań powinno być przeprowadzone przez specjalistów, którzy znają obowiązujące przepisy. W przeciwnym razie optymalizacja przeprowadzona na własną rękę może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Możemy wydzielić 3 formy optymalizacji podatkowej:

  1. Planowanie podatkowe
  2. Oszczędzanie podatkowe
  3. Unikanie opodatkowania

Do obszarów, w których możliwe jest zastosowanie optymalizacji podatkowej należą:

  1. Zdarzenie powodujące powstanie zobowiązania podatkowego.
  2. Ustalanie wysokości należnego podatku po zaistnieniu danego zdarzenia.
  3. Termin i sposób zapłaty podatku obowiązującego w związku ze zdarzeniem.

Przykładami optymalizacji podatkowej są m.in.:

  1. Wykorzystywanie ulg podatkowych
  2. Wybór formy opodatkowania korzystnej dla danej działalności (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa),
  3. Wybór rozliczenia kwartalnego bądź miesięcznego
  4. Łączenie źródeł przychodu (zasady ogólne)
  5. Amortyzacja (amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis)
  6. Rozliczanie strat podatkowych
  7. Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy
  8. Zwolnienie podmiotowe z VAT

 

Warto wiedzieć, że uchylenie się od opodatkowania to działania sprzeczne z prawem i definiuje się je jako oszustwo podatkowe. Ma ono miejsce, gdy podatnik świadomie nie informuje organu skarbowego o zdarzeniach objętych obowiązkiem podatkowym.

Liczba i wysokość podatków płaconych przez przedsiębiorców to ciągle jedna z najważniejszym barier rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju. Z tego powodu proces planowania podatkowego może stać się jednym z podstawowych składników tworzenia trwałej przewagi konkurencyjnej na rynku.

Pamiętaj, że od nowego roku (2022) Wchodzi w Polsce program Polski Ład, który zmienia dotychczasowe zasady opodatkowania. Warto zabezpieczyć się już teraz na nadchodzące zmiany.

Możemy Ci w tym pomóc!

Chętnie pomożemy Ci zbudować strategie optymalizacji podatkowej. Przeprowadzimy za Ciebie cały proces i ułatwimy zrozumienie poszczególnych jego elementów. Pamiętaj, że to nic nie kosztuje!

Napisz do mnie na adres email: sebastian.chrapek@focusfinanse.pl

lub zadzwoń pod numer telefonu: +48 600 277 106