Oprocentowanie kredytu hipotecznego. Stałe czy zmienne?

Dla osób posiadających kredyt kluczowe jest to, jak wzrost lub obniżka stóp procentowych wpływa na wysokość raty. Z ich punktu widzenia najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy Rada Polityki Pieniężnej zmniejsza stopy procentowe pod warunkiem, że zdecydowali się na oprocentowanie zmienne. Z drugiej jednak strony przy zmiennym oprocentowaniu trzeba liczyć się także z jego wzrostem, a więc i podwyższeniem raty kredytu, gdy stopy procentowe wzrosną. Kredyty na stałą stopę powoli stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów – są one droższe, ale zapewniają niezmienność raty przez kilka lat.

Na czym polega oprocentowanie stałe? 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem ma stałą stopę kredytową .Więc oznacza to, że wysokość raty uwzględniająca zarówno spłatę kapitału, jak i odsetek nie zmieni się przez określony w umowie kredytowej czas. Przy stałym oprocentowaniu zyskujemy pewność, że rata w wybranym okresie się nie zmieni niezależnie od wysokości stóp procentowych

 

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe

Oznacza, że raty nie zmieniają się ze względu na sytuację ekonomiczną – wszystko określa umowa kredytowa. Może to być jednak frustrujące, jeśli stopa procentowa zdecydowanie spada

Czy warto przejść na stałe oprocentowanie?

Wszystko zależy oczywiście od warunków zmiany dla konkretnego klienta. W wielu przypadkach przejście na hipotekę o stałej stopie może nie być wcale tak korzystne. Po pierwsze – dlatego, że aby uzyskać korzyść względem zmiennego oprocentowania, WIBOR 3M musiałby jeszcze mocno wzrosnąć. Po drugie – i ważniejsze – stopy procentowe i WIBOR mogą jeszcze rosnąć przez jakiś czas, a następnie ustabilizować się, by np. po dwóch latach zacząć spadać.

Czy kredyt gotówkowy ma stałe oprocentowanie?

Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest stałe czy zmienne? Kredyt gotówkowy oparty jest na oprocentowaniu stałym, które jest niezmienne w całym okresie spłaty. Dzięki temu masz pewność, że rata Twojego kredytu będzie taka sama w całym okresie kredytowania.

Oprocentowanie jest zwykle głównym tematem rozmów z pracownikiem banku. Każdy może wybrać jedną z dwóch możliwości, ale która faktycznie jest lepsza? Na to pytanie nie znają odpowiedzi nawet najbardziej szanowani eksperci. Zacznijmy jednak od tego, jakie są rodzaje oprocentowania kredytu hipotecznego w bankach i czym się różnią.

  1. Zmienne – wysokość raty zależy od wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M lub 6M, które zmieniają się co 3 albo 6 miesięcy; zawsze istnieje ryzyko, że wysokość raty zacznie się zwiększać.
  2. Kredyt hipoteczny – oprocentowanie zmienne

Tu kredytobiorca podejmuje ryzyko wzrostu rat i uszczuplania domowego budżetu. Przed podjęciem decyzji najlepiej śledzić sytuację ekonomiczną oraz sprawdzać rekomendacje ekspertów. W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat trudniej przewidzieć, jak kształtowały się będą stopy procentowe.

Jakie jest obecnie oprocentowanie kredytu hipotecznego? To zależy od oferty banku, marży oraz sytuacji ekonomicznej. Decyduje również wysokość posiadanego wkładu własnego. Co proponują kredytodawcy?

Stałe oprocentowanie w kredycie hipotecznym jest sposobem na minimalizację ryzyka wynikającego ze zmiany stóp procentowych. Na polskim rynku oferta kredytów ze stałym oprocentowaniem jest dostępna przez okres 5 – 7 lat. Po upływie tego okresu kredytobiorca ma do wyboru dwie możliwości: przejść na oprocentowanie zmienne lub przedłużyć oprocentowanie stałe na kolejny okres jej obowiązywania, na warunkach, które będą wtedy obowiązywały.