Leasingi

Leasing

Popularna w dzisiejszych czasach forma finansowania różnego rodzaju środków trwałych oraz wartości niematerialnych czy prawnych. Najczęściej stosowana do wyposażania firm we flotę samochodową, komputery, meble czy maszyny i linie produkcyjne. Chcesz wiedzieć jak dokładnie działa leasing?

Co to jest leasing?

Leasing jest rodzajem umowy cywilnoprawnej zawieranej na ściśle określony czas pomiędzy dwoma stronami. Polega ona na oddaniu przez firmę leasingową określonego przedmiotu do dyspozycji leasingobiorcy na czas trwania umowy. Leasingobiorca ma możliwość korzystania z leasingowanego przedmiotu we wskazanych na umowie warunkach. Zawarcie umowy leasingowej wymaga zachowania pisemnej formy pod rygorem nieważności.

Ta forma finansowania pozwala przedsiębiorcom nie angażować własnych środków na zakup wyżej wymienionych dóbr. Bardzo często wręcz nie ma wymaganego wkładu własnego lub jest to ułamek od pełnej kwoty. Jeśli prowadzisz firmę i masz pomysł na jej rozwój lecz brak Ci na to środków ta możliwość jest właśnie dla Ciebie!.

Jako osoba korzystająca z leasingu do Twoich obowiązków należy regularne płacenie raty leasingowej. Czas oraz częstotliwość spłaty leasingu jest kwestią umowną często wynikającą z sytuacji na rynku oraz zdolności leasingobiorcy. Dzięki leasingowi możemy rozłożyć płatność na wiele rat.

Leasing a optymalizacja podatkowa

Korzystanie z leasingu pozwala uzyskać wiele korzyści dotyczących optymalizacji podatkowych. Przedsiębiorca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki eksploatacyjne, a także dodatkowe opłaty. Do kosztów eksploatacyjnych można zaliczyć m.in. zakup części wymiennych, naprawy, przeglądy, opłaty za autostradę, wymiany opon. Od 1 stycznia 2019 roku polskie firmy korzystające z leasingowanych samochodów zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych, mogą wpisywać w koszty maksymalnie 75% wydatków eksploatacyjnych.

Leasingobiorca ma również możliwość zmniejszania należnego VAT-u o podatek naliczony do rat czynszu. W przypadku samochodów osobowych można odliczać 50% lub 100% VAT-u (pełne odliczenie przysługuje pod warunkiem, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej).

Formy leasingu możemy podzielić na:

  1. Leasing operacyjny
  2. Leasing finansowy
  3. Leasing konsumencki
  4. Leasing zwrotny

Kto może skorzystać z leasingu?

Leasing to usługa, z której skorzystać mogą osoby prywatne oraz przedsiębiorcy. Dla przedsiębiorców to warta uwagi oferta z racji możliwości wliczenia kosztów leasingu w koszty uzyskania przychodu. W przypadku przedsiębiorców mowa wówczas o wzięciu leasingu konsumenckiego. Taki leasing stanowi wartościową alternatywę dla pożyczek długoterminowych lub kredytów bankowych na przykład na zakup samochodu, ciężarówki, czy innych potrzeb.

Co najczęściej bierze się w leasingu?

  1. Samochody
  2. Maszyny i sprzęt biurowy
  3. Nieruchomości

Możemy Ci w tym pomóc!

Chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiednią ofertę leasingu, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Przeprowadzimy za Ciebie cały proces i ułatwimy zrozumienie poszczególnych jego elementów. Pamiętaj, że to nic nie kosztuje!

Napisz do mnie na adres email: sebastian.chrapek@focusfinanse.pl

lub zadzwoń pod numer telefonu: +48 600 277 106