Twoje własne cztery ściany. Zakup vs. Wynajem

Kredyt hipoteczny czy wynajem?

Osoby poszukujące mieszkania mają do wyboru wynajem lub zakup na kredyt hipotetyczny. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie się z nimi zapoznać. W przypadku najmu konieczne jest opłacanie comiesięcznego czynszu, a w przypadku kredytu – rat. Ich wysokość może być uzależniona od wielu czynników, jednak kwestie finansowe nie powinny być jedynym aspektem branym pod uwagę przy wyborze.

 

Wybór mieszkania na wynajem

Decydując się na wynajem mieszkania, zyskać można większą elastyczność. Umowa podpisywana jest jedynie na określony czas, ponieważ nie ma formy długotrwałego zobowiązania. Na to rozwiązanie zwykle decydują się osoby, które planują częste zmiany miejsca zamieszkania. Jeżeli wystąpi taka konieczność, zawsze można złożyć wypowiedzenie umowy i w krótkim czasie uwolnić się od zobowiązań względem właściciela mieszkania. Niestety, średnie koszty najmu cały czas rosną. Do comiesięcznego czynszu należy też doliczyć opłaty za media, które pochłaniają zwykle przynajmniej kilkaset złotych. Przy okazji podpisywania umowy należy też wpłacić właścicielowi kaucję, zwyczajowo wynoszącą równowartość 1-3 czynszów. Po zakończeniu najmu środki te są zawracane, jednak przez cały okres stanowią one zabezpieczenie dla wynajmującego. Właściciel mieszkania może z nich skorzystać, jeżeli najemca wyrządzi w lokalu szkody.

 

Mieszkanie na kredyt

Koszty najmu mieszkania są zwykle wyższe, niż szacowana miesięczna rata kredytu hipotecznego. W przypadku chęci stabilizacji i pewności co do spędzenia najbliższych dekad życia w jednym miejscu lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty instytucji bankowych. Zakup mieszkania na kredyt wiąże się jednak z pewnymi dodatkowymi wydatkami, o których trzeba pamiętać. Poza samą ratą z odsetkami dla banku kredytobiorca musi też ponieść koszty niewystępujące w przypadku wynajmu. Dotyczy to zwłaszcza konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztów notarialnych i opłat transakcyjnych, a także wynagrodzenia rzeczoznawcy majątkowego. Nie bez znaczenia pozostają obowiązkowe ubezpieczenia, koszty związane z remontem i wyposażeniem czy podatek od nieruchomości.  Ważnym czynnikiem przy zakupie mieszkania na kredyt jest wymóg wniesienia wkładu własnego, który minimalnie wynosi 20 proc. wartości nieruchomości.

 

Wynajem mieszkania czy zakup na kredyt?

Trudno jednoznacznie uznać wyższość jednej formy finansowania mieszkania nad drugą. Wynajem zapewnia większą swobodę i możliwość zmiany lokalu, co stanowi lepszą opcję w przypadku obawy przed długoletnim zobowiązaniem. Do wynajmowanego mieszkania lokator nie ma jednak żadnych praw, a także nie może ich nabyć. Kredyt hipoteczny pozwala zdobyć nieruchomość na własność po uregulowaniu wszystkich rat, dzięki czemu staje się ona częścią posiadanego majątku i podlega dziedziczeniu. Taka inwestycja jest jednak bardzo poważnym zobowiązaniem, które wiąże się z pewnym ryzykiem. Podejmując decyzję, warto wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze pod względem finansowym oraz odpowiednio dopasowane do preferowanego stylu życia.