Ile kosztuje zakup nieruchomości?

11 stycznia 2022

Sebastian Chrapek

Artykuł

0

Ile kosztuje zakup nieruchomości?

Po pierwsze zastanówmy się nad tym co to jest nieruchomość. Według słownika jest to grunt wraz zabudowaniami, stanowiący czyjąś własność. A czym jest dla nas?

Pod hasłem nieruchomość kryją się takie pojęcia jak: ziemia, dom, budynek, mieszkanie, lokal usługowy. Według banków nieruchomości dzielimy na:

1.        Nieruchomości zaspokajające potrzeby mieszkaniowe

2.        Nieruchomości komercyjne

3.        Grunty

 

Cena nieruchomości to jedna sprawa. My natomiast skupimy się tu na opisaniu kosztów związanych z samym zakupem nieruchomości. Zakup nieruchomości możemy podzielić na zakup z rynku pierwotnego lub rynku wtórnego.

Zakup z rynku pierwotnego

Taka transakcja wiąże się z kosztami notarialnymi w wysokości około 2% od ceny zakupu nieruchomości. Opłaty notarialne pokrywa kupujący, chyba, że strony umówią się inaczej.

Możesz sprawdzić orientacyjne koszty notarialne przy użyciu kalkulatora kosztów . Do czego zapraszamy.

Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego opłacamy koszty zależne od stanu prawnego nieruchomości np. przy nieruchomości w trakcie budowy od dewelopera możemy spotkać się z tzw. Umową deweloperską, która jest umową przedwstępną zawieraną u Notariusza. Jest to obowiązek wynikający z Ustawy Deweloperskiej. Natomiast po oddaniu nieruchomości do użytkowania dokonujemy przeniesienia własności na klienta kupującego – co wiąże się z koniecznością podpisania umowy Przyrzeczonej ponownie u Notariusza.

Ciekawostka dla klientów kredytujących: nie każdy kto buduje nieruchomość w postaci domu lub inwestycji wielomieszkaniowej jest deweloperem (nawet jeśli robi to w ramach działalności gospodarczej).

Zakup nieruchomości na kredyt od takiego zbywcy może być utrudniony, jeśli nieruchomość jest w trakcie budowy – ponieważ banki nie zabezpieczą się na takiej nieruchomości. Chyba, że przygotujemy się do tego w odpowiedni sposób. Opowiemy o tym więcej na spotkaniu.

Rynek pierwotny jest atrakcyjny pod kątem kosztów początkowych. Z uwagi na częsty brak podatku PCC (Podatek od czynności cywilno- prawnych), pozostają nam do opłacenia głownie koszty notarialne i np. te związane z wpisami do ksiąg wieczystych (wpis 200 zł, założenie 100 zł). Warto zwrócić uwagę również na zakup nieruchomości w trakcie budowy od osoby fizycznej, która nie płaci podatku VAT – tutaj podatek PCC musimy zapłacić. Pomimo, ze moglibyśmy założyć, ze jest to rynek pierwotny.

Jest jeszcze jedną zaleta zakupu z tego rynku – często deweloperzy wynagradzają Agentów nieruchomości, dzięki czemu kupujący nie musi opłacać takiej usługi.

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego

Tutaj jest zdecydowanie łatwiej. Poza wspomnianymi wyżej kosztami notarialnymi trzeba również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej 2% ceny zakupu lub podatek VAT, jeśli zbywca przy tej transakcji jest podatnikiem VAT. PCC płacimy również u Notariusza, tak samo jak koszty wpisów do ksiąg, czy wpisów aktów notarialnych ect.

W zależności od sposobu w jaki nabyliśmy nieruchomość, możemy się liczyć z dodatkowymi kosztami takimi jak:

·        Prowizja biura nieruchomości

·        Koszty uzyskania kredytu hipotecznego

·        Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu

·        Dodatkowe koszty budowy

Pozytywnym aspektem całej sprawy jest to, że wielu kosztów można uniknąć lub zminimalizować. Jeśli chciałbyś poznać te metody zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

Czy znamy swoje prawa jako nabywca nieruchomości?

Bardzo czesto nie wiemy co tak naprawdę powinno zostać zrobione podczas zakupu nieruchomości. Nie znamy swoich praw ani obowiązków. Z pomocą tutaj przychodzi nam ustawa z dnia 16 września 2011r. O ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Całą ustawę można podejrzeć pod linkiem: 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20112321377/U/D20111377Lj.pdf