Zakup gotowej nieruchomości? Czy budowa od podstaw?

16 kwietnia 2021

Sebastian Chrapek

Artykuł

0

O posiadaniu własnego domu marzy wiele osób. Planując taką inwestycję, należy przede wszystkim dokonać wyboru między zakupem gotowej nieruchomości lub realizacją budowy zupełnie od podstaw. W obu przypadkach trzeba ponieść duże koszty, a także dopilnować wielu istotnych formalności. Za zakupem przemawia większa wygoda i duży wybór lokalizacji, natomiast za budową – niższe koszty i możliwość kontrolowania wszystkich etapów powstawania budynku.

 

Koszty zakupu a koszty budowy domu

Budowa domu jest zwykle tańsza, niż inwestycja w nową nieruchomość. Rozwiązanie to zapewnia jednocześnie pełną kontrolę nad wszystkimi kosztami, włącznie z ceną materiałów budowlanych. Samodzielna budowa nie jest jednak rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich, chociażby ze względu na brak czasu i możliwości. Poszczególne etapy tego procesu są też dość skomplikowane, dlatego wymagają zatrudniania wielu fachowców. Koszty budowy domu uzależnione są zatem nie tylko od ceny materiałów, ale również robocizny. Wydatki związane z zakupem gotowej nieruchomości także są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników – m.in. lokalizacji, metrażu, wykończenia oraz od tego, czy budynek pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego.

 

Czas budowy a czas zakupu

Dla wielu osób to nie kwestie finansowe są najważniejszym czynnikiem przy wyborze, tylko czas związany z realizacją inwestycji. Decydując się na zakup domu z rynku wtórnego lub pierwotnego, dostęp do nieruchomości uzyskać można praktycznie od razu. Po spełnieniu wszystkich formalności wystarczy jedynie przeprowadzić ewentualny remont i wyposażyć nieruchomość. Budowa domu może natomiast potrwać nawet kilka lat, w zależności od wybranej technologii. Czas realizacji przedłuża się, jeżeli do poszczególnych etapów zatrudniane są różne ekipy. Średnio budowa domu zajmuje przynajmniej kilkanaście miesięcy, jednak ma to pewne plusy. Koszty rozkładają się w czasie, dzięki czemu inwestor nie musi od razu dysponować wszystkimi niezbędnymi środkami. W razie braku pieniędzy prace mogą być zatrzymane na kilka miesięcy. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla osób, które nie chcą brać kredytu hipotecznego.

 

Kupno a budowa domu – lokalizacja

Kwestią w dużym stopniu wpływającym na decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania jest lokalizacja. Osoby planujące osiedlenie się niedaleko najbliższej rodziny, myślą zwykle o budowie domu. Wariant ten dominuje zwłaszcza wśród inwestorów, którzy dysponują już działką i chcą jak najszybciej zrealizować projekt. W przypadku chęci budowania się w dużym mieście wybór dostępnych lokalizacji jest bardziej ograniczony – zwłaszcza przez wysokie ceny działek. Na zakup domu decydują się właśnie osoby, dla których kluczowe jest zamieszkanie w dużej aglomeracji. Obecnie większość deweloperów wznosi swoje nieruchomości na bezpiecznych i spokojnych osiedlach, co stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla rodzin ceniących ciszę i spokój. Jeżeli jednak dom zostanie nabyty na rynku wtórnym, należy szczególną uwagę poświęcić sprawdzeniu stanu technicznego budynku.