W dzisiejszych czasach warunki oraz oferty proponowane przez banki zmieniają się z dnia na dzień. Ciężko jest więc śledzić na bieżąco oferty oraz oszacować czy otrzymamy kredyt, ile będzie trwała cała procedura. Pośrednicy pomagają wybrać bank, który ma łagodniejszą politykę kredytową.

Wiedza na temat oferty z różnych banków w jednym miejscu

Dzwonienie do kilku banków, umawianie się na spotkania oraz analizowanie i porównywanie ofert może być męczące dla potencjalnego klienta. W takiej sytuacji pomocny jest ekspert kredytowy, który przedstawi ofertę kredytów kilku banków, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu. Wybór „swojego” banku, w którym posiadamy konto wiele ułatwia, ponieważ nie trzeba zakładać kolejnego konta i ponosić kosztów obsługi oraz nie trzeba przedstawiać historii dochodów i wydatków, ponieważ bank, w którym posiadamy konto ma dostęp do tych informacji. Ważne jest jednak przeanalizowanie każdej oferty oraz zastanowienie, w którym banku oferta jest najkorzystniejsza.

Wstępna analiza zdolności kredytowej

Przed składaniem wniosku o kredyt hipoteczny, ekspert finansowy powinien zbadać zdolność kredytową oraz na tej podstawie wytypować banki, które sprostają oczekiwaniom osoby ubiegającej się o kredyt. Ekspert przedstawia kilka możliwości. Każdy bank ma bowiem własną politykę przyznawania kredytów i jest nastawiony na konkretną grupę klientów. W związku z tym w różny sposób analizuje ich sytuację finansową oraz bada ryzyko transakcji. Na późniejszym etapie osoba ubiegająca się o kredyt sama weryfikuje oferty i wybiera najkorzystniejszą dla siebie.

Ile kosztuje pomoc pośrednika?

Usługi pośrednika są darmowe, są oni wynagradzani przez banki zatem ten system wynagradzania gwarantuje, że ekspert bardzo angażuje się w proces ubiegania się o kredyt, ponieważ od pomyślności tych starań zależy jego wynagrodzenie. Pomoc pośrednika może również przynieść nam zysk, ponieważ doradcy mogą zaproponować lepsze warunki kredytowe.

Pomoc przy komplementacji dokumentów

Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny banki wymagają dużej ilości dokumentów np. dowody osobiste, zaświadczenia o zatrudnieniu, dokumenty dotyczące nieruchomości. W tej sytuacji bardzo pomocny jest pośrednik, który pomoże czy też sam skomplementuje wszystkie potrzebne dokumenty. Pośrednik zadba również o wypełnienie poprawnie wniosku, ponieważ wtedy bank nie będzie żądał uzupełniania informacji, co znacznie przedłużyłoby proces udzielenia kredytu.

Długoterminowa pomoc

Po zaciągnięciu kredytu powinno się utrzymywać nadal relacje, ponieważ jest w stanie pomóc również w trakcie spłaty zadłużenia. Może ułatwić to współpracę z bankiem na każdym etapie i np. po kilku latach zaproponować korzystniejsze warunki kredytowania. Ponadto ekspert, który jest zorientowany w ofertach bankowych pomoże w zmianie starego kredytu na korzystniejszy, pomaga to zmniejszyć wysokość comiesięcznych zobowiązań.

 

 

opracowała Natalia Witek

Dodaj komentarz